PUM otrzymał środki z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje związane z modernizacją i doposażeniem obiektów dydaktycznych

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie realizuje projekt pod nazwą „Modernizacja i wyposażenie obiektów dydaktycznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zapewniające zwiększenie liczby absolwentów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym”, nr KPOD.07.05-IP.10-0021/24. Projekt jest częścią Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, komponentu D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” i dotyczy inwestycji w ramach Inwestycji D2.1.1 „Inwestycje związane z modernizacją i doposażeniem obiektów dydaktycznych w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne”.
Celem głównym przedsięwzięcia jest realizacja Programu Rozwoju Uczelni na lata 2024-2026, który ma zapewnić wzrost liczby absolwentów na kierunkach medycznych, takich jak lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja, pielęgniarstwo, położnictwo, analityka medyczna, fizjoterapia, ratownik medyczny z bezpieczeństwem morskim oraz sektora offshore. Zgodnie z zapowiedzią, począwszy od roku akademickiego 2026/2027, planowane jest zwiększenie limitów przyjęć na te kierunki o 2%. Realizacja celu będzie możliwa dzięki sześciu projektom modernizacji i rozbudowy bazy dydaktycznej Uczelni.
Zakres realizowanych projektów:
Termomodernizacja i modernizacja budynku Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej PUM
Rozwój Centrum Egzaminów Testowych PUM
Budowa hali sportowej PUM
Modernizacja i doposażenie sal w Katedrze Medycyny Sądowej PUM
Modernizacja bazy dydaktycznej (w tym modernizacja sal do egzaminów OSCE oraz rozszerzenie technik symulacyjnych)
Modernizacja infrastruktury teleinformatycznej i adaptacja sal dydaktycznych
Dodatkowo realizowane będą projekty związane z modernizacją i doposażeniem bazy kliniczno-dydaktycznej w uniwersyteckich szpitalach klinicznych, w tym:
Doposażenie zakładów kliniczno-dydaktycznych w aparaturę
Rozszerzenie zastosowania symulacji na kierunku lekarsko-dentystycznym
System streamingu obrazu i dźwięku w salach operacyjnych i seminaryjnych w USK Nr 1 i USK Nr 2 PUM
Łączna wartość wsparcia:
- Koszty bezpośrednie: 180 952 380,00 zł netto
- Koszty pośrednie: 9 047 619,00 zł
- Całkowita wartość umowy: 189 999 999,00 zł netto
Projekt realizowany jest zgodnie z politykami równościowymi w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027, w tym zasadą "Nie czyń poważnej szkody" (DNSH) oraz z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.