Uniwersytet

Samodzielna Pracownia Antropogenetyki i Gerontobiologii (WIZYTÓWKA JEDNOSTKI)

Kierownik jednostki:

prof. dr hab. n. zdr. Grażyna Adler

Zespół:

Wydział w strukturze PUM:

Wydział Nauki o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Opis działalności jednostki:

Samodzielna Pracownia Antropogenetyki i Gerontobiologii prowadzi działalność dydaktyczną dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu. Zajmuje się również badaniami obejmującymi udział genetycznych czynników ryzyka trombofilii w poronieniach samoistnych i udarach u młodych dorosłych, a także genetycznym podłożem choroby Leśniowskiego-Crohna. W pracowni prowadzone są badania populacyjne, rozpowszechnienia wybranych wariantów genetycznych w populacjach, polskiej, bośniackiej i hercegowińskiej i białoruskiej. Działalność prowadzona jest na Wydziale Nauk o Zdrowiu PUM w Szczecinie. Jednostka posiada własne laboratorium biologii molekularnej.

Podległe jednostki:

Nota kierownika jednostki:

prof. dr hab. n. zdr. Grażyna Adler

Prof. dr hab. n. zdr. Grażyna Adler, uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych  w 1999 roku, w 2012 roku doktora habilitowanego nauk medycznych, a w 2018 tytuł, profesora. Specjalista w dziedzinie Zdrowia Publicznego, diagnosta laboratoryjny. Od 2012 roku, kierownik, Samodzielnej Pracowni Antropogenetyki i Gerontobiologii. Autorka licznych publikacji naukowych. Odbyła staże w ośrodkach: Laboratory for Molecular Medicine, Center for Genetics, Medical Faculty, University of Sarajevo oraz International Burch University Faculty of Engineering and Information Technologies, w Sarajewie, w Bośni i Hercegowinie. Prowadzi współpracę z Medical Faculty, University of Sarajevo i Department of Gastroenterology and Hepatology, University Clinical Center Tuzla, w Bośni. Jest promotorem rozpraw doktorskich zarówno w kraju jak i poza granicami (w Bośni i Hercegowinie). Należy do grona ekspertów NCBiR. Członek m.in. PTDL, PTG,  honorowy członek Association of Biochemists and Molecular Biologists in Bosnia and Herzegovina.

Adres jednostki:

ul. Żołnierska 48, 71-210 Szczecin, Wydział Nauk o Zdrowiu PUM, II piętro