Uniwersytet

Zakład Położnictwa i Patologii Ciąży (WIZYTÓWKA JEDNOSTKI)

Kierownik jednostki:

dr hab. n. med. Olimpia Sipak - Szmigiel prof. PUM

Zespół:

• dr n. med. Dorota Ćwiek
  • dr n. zdr Krystyna Czechowska
  • mgr Agata Daszkiewicz
  • mgr Regina Powirska-Swęd
  • dr n. zdr Katarzyna Szymoniak
  • dr n. zdr. Małgorzata Zimny

Wydział w strukturze PUM:

Wydział Nauki o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Opis działalności jednostki:

W sferze zainteresowań jednostki są tematy związane z szeroko rozumianymi zadaniami i rolą położnej, badania mleka kobiecego oraz receptorów występujących w macicy i łożyskach ciąż wielopłodowych.

1. Zadania położnej wynikające ze współpracy w zespole terapeutycznym w opiece nad ciężarną, rodzącą, położnicą, noworodkiem i kobietą w każdym okresie jej życia, a w szczególności:

• Ocena działań edukacyjnych wobec kobiet w okresie prokreacyjnym, ciężarnych i położnic.
  • Ocena wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i raka sutka.
  • Ocena jakości życia i zapotrzebowania na wsparcie u kobiet w okresie połogu i kobiet leczonych ginekologicznie.
  • Komunikacja matki i dziecka w okresie życia wewnątrzłonowego.
  • Określenie społecznego zapotrzebowania kobiet na usługi okołoporodowe świadczone przez położne.
  • Ocena czasu i prawidłowości karmienia piersią oraz praktyk szpitalnych w aspekcie laktacji.

2. Wpływ karmienia piersią matek z cukrzycą ciążową i otyłością na parametry antropometryczne dziecka i poziomy wybranych hormonów

• Ocena wpływu karmienia naturalnego na metabolizm glukozy i wrażliwość na insulinę u matek z cukrzycą ciążową i otyłością.
  • Ocena przebiegu laktacji u kobiet otyłych i z cukrzycą ciążową.

3. Wpływ czynników medycznych, genetycznych, psychologicznych i środowiskowych na zdrowie kobiet ciężarnych i nieciężarnych  • Ocena występowania receptorów oksytocynowych  oraz  estrogenowych i progesteronowych w macicy i łożyskach ciąż wielopłodowych.

• Ocena występowania metali ciężkich i innych pierwiastków w pępowinie, łożysku, błonach płodowych i macicy w ciąży pojedynczej i bliźniaczej
  • Ocena przepływu krwi w tętnicach macicznych w pierwszym trymestrze ciąży z zagrażającym poronieniem.
  • Analiza wpływu medycznych, psychologicznych i społecznych czynników, na ciążę wielopłodową i pojedynczą.
  • Porównanie metod indukcji porodu u ciężarnych w Polsce i w Niemczech
  • Ocena wpływu hormonów zawartych we krwi i mleku matki (greliny, leptyny, adiponektyny, insuliny) na parametry antropometryczne dzieci karmionych piersią.

Podległe jednostki:

Nota kierownika jednostki:

dr hab. n. med. Olimpia Sipak - Szmigiel prof. PUM

dr hab. n. med., prof. PUM Kierownik Zakładu Położnictwa i Patologii Ciąży od 2017r.  Studia medyczne w PAM w Szczecinie ukończyła w 1986r. Stopień naukowy doktora otrzymała w 1993r. Na podstawie rozprawy "Wpływ trapidilu na ciśnienie tętnicze krwi , na reakcję presyjną na angiotensynę II i na stężenie prostacykliny i tromboksanuw osoczu krwi u ciężarnych i nieciężarnych królic". Habilitowała się w 2009 roku w oparciu m.in. o pracę : "Rola antygenów HLA-G i sHLA-G w ciąży wysokiego ryzyka" Członkini między innymi, PTG, PTMP, PTMR. autor i współautor licznych prac naukowych, wielokrotnie nagradzana przez Rektora PUM.

Adres jednostki:

71-210 Szczecin, Ul. Żołnierska 48