II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu: Humanistyczne aspekty farmacji i tytuł „Ambasadora Farmacji” dla Rektora PUM

17.05.2024 Wydarzenia

W dniach 10-12 maja 2024 r., w murach naszej Alma Mater odbyła się II Ogólnopolska Konferencja z cyklu: Humanistyczne aspekty farmacji. Filozofia opieki farmaceutycznej jako gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii oraz jej wpływ na kondycję ekonomiczną aptek zorganizowana przez Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Podczas Sesji Inaugurującej w obecności zaproszonych gości odznaczono Tytułem i Medalem „Ambasador Farmacji” JM Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Prof. dr. hab. Bogusława Machalińskiego za "wprowadzenie farmacji do Szczecina". Laudację odczytała Przewodnicząca Komitetu Naukowego Dziekan Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Prof. dr hab. Izabela Gutowska.
W imieniu Międzynarodowej Kapituły aktu dekoracji srebrną odznaką Ambasadora Farmacji dokonał dr Jerzy Jambor, prof. ANS w Koninie, Kawaler Europejskiego Lauru Farmacji, a certyfikat tytułu i medalu wręczyła prof. dr hab. Anita Magowska, Ambasador Farmacji. Tytułem i Medalem Ambasador Farmacji odznaczono również prof. dr. hab. Marcina Czecha, Prezesa Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, mgr farm. Ewę Zygadło i dr. Klausa Kocha (Niemcy).

Należy zwrócić uwagę, że tytuł i odznaczenie Ambasadora Farmacji jest jedynym w Europie wyróżnieniem przyznawanym od 2007 roku przede wszystkim osobom, które nie są farmaceutami, ale pracują i działają na rzecz aptekarstwa w Polsce i na świecie oraz za osiągnięcia naukowe i kształtowanie nowego oblicza farmacji. Zgodnie z regulaminem, tytuł oraz odznaczenie mogą zostać przyznane maksymalnie 100 osobom. Jest to zatem wyróżnienie o szczególnym prestiżu, przyznawane wyłącznie po śmierci poprzedniego Ambasadora.

W konferencji uczestniczyli dziekani wydziałów farmaceutycznych oraz wykładowcy z 17 ośrodków naukowych z Polski i z zagranicy. Wśród wykładowców z zagranicy, którzy osobiście przybyli na Konferencję byli prof. dr Manuel Machuca (Uniwersytet Loyola w Andaluzji, Sewilla, Hiszpania) i prof. dr Tauras Antanas Mekas (Litewski Uniwersytet Nauk o Zdrowiu w Kownie, Litwa). Podczas Sesji Międzynarodowej wykłady zaprezentowali również prof. Peter Jusko (Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Słowacja), prof. dr hab. Valentin Constantinov (Uniwersytet Pedagogiczny w Kiszyniowie, Mołdawia) i dr Diana Etco (Instytut Historii, Państwowy Uniwersytet Mołdowy w Kiszyniowie, Mołdawia).

Wyróżnieniem dla organizatorów był udział w Konferencji przedstawicieli środowiska farmaceutycznego Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego dr hab. Bożeny Karolewicz, prof. uczelni, Konsultant Krajowej w dziedzinie farmacji klinicznej prof. dr hab. Anny Wieli-Hijeńskiej, Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Szczecinie mgr farm. Kazimierza Poleckiego, Prezes Środkowopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej mgr farm. Katarzyny Puna-Brudo.
Natomiast Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej mgr farm. Marek Tomków przesłał list gratulacyjny, w którym napisał, że "jest przekonany, że Konferencja będzie inspirującym doświadczaniem dla wszystkich uczestników i przyczyni się do dalszego rozwoju interdyscyplinarnych badań w dziedzinie farmacji".

 

Bardzo dziękujemy Patronom i Partnerom Konferencji, bez których udziału i pomocy wydarzenie nie mogłoby mieć miejsca.

Konferencja odbyła się pod patronatem: Jego Magnificencji Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr. hab. n. med. Bogusława Machalińskiego, Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych Uniwersytetów Medycznych w Polsce, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego dr hab. Bożeny Karolewicz, prof. uczelni, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, Prezydenta Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Okręgowych Izb Aptekarskich w: Katowicach, Koszalinie, Szczecinie, Warszawie, Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie, Partner Edukacyjny Rada Naukowa Czasopisma Aptekarskiego, Patron Medialny Journal of Health Policy & Outcomes Research.

Partnerami Konferencji byli: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Czasopismo Aptekarskie, Sanprobi Sp. z o.o. sp. k., Eprus Sp. z o.o., MS Pharm s.r.o., Haleon Poland Sp. z o.o., Dr. Max Sp. z o.o., Kikgel Sp. z o.o., DOZ Spółka Akcyjna, Synoptis Pharma Sp. z o.o., Hurtap SA, Jantar Wody Mineralne Sp. z o.o.  

Dziękujemy również Studentom kierunku farmacja Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, członkom Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji za zaangażowanie w organizację Konferencji.    

Na zakończenie II Ogólnopolskiej Konferencji Komitet Organizacyjny podziękował wykładowcom, uczestnikom oraz gościom i zaprosił do udziału w przyszłorocznej III Ogólnopolskiej Konferencji, która odbędzie się w Szczecinie.



footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886