Minimalnie inwazyjne leczenie chirurgiczne

01.06.2023 Wydarzenia

Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyli bardzo interesujące ponadprogramowe szkolenie z zakresu projektowania płatów w aspekcie mikrochirurgii jamy ustnej. Jest to pierwsze spotkanie zorganizowane w ramach szerszego cyklu, finansowanego z projektu „Integration - Zintegrowany rozwój Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie".

Przyszli dentyści w tej edycji szkolenia dowiedzieli się jak uzyskać podczas leczenia doskonały wynik gojenia. W pierwszej, wykładowej części studenci zapoznali się z zagadnieniami mikrochirurgii jamy ustnej, instrumentarium mikrochirurgicznym, materiałami szewnymi i biologią gojenia ran chirurgicznych. Szczegółowo omówione zostały także trzy najważniejsze etapy minimalnie inwazyjnego leczenia chirurgicznego: projektowanie cięcia, kształtowanie płatów i zakładanie szwów. W części drugiej kursu, podczas pięciogodzinnych warsztatów realizowanych z wykorzystaniem fantomów zwierzęcych, studenci samodzielnie projektowali płaty w zależności od rodzaju przeprowadzanej procedury chirurgicznej, a także doskonalili umiejętność szycia chirurgicznego umożliwiającego gojenie ran bez powikłań. Zapraszamy na kolejne edycje warsztatów!

Projekt „Integration - Zintegrowany rozwój Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (umowa nr POWER.03.05.00-00-Z047/18-00).