Nowe Horyzonty Medycyny w Szczecinie: Kamień Węgielny pod Budowę Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum i Centrum Medycyny Klinicznej

20.08.2024 Wydarzenia

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego oficjalnie rozpoczęło budowę nowoczesnego kompleksu badawczo-naukowego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. W skład projektu wchodzą Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum oraz Centrum Medycyny Klinicznej, które mają zostać ukończone w ciągu dwóch lat. Nowe centrum stanie się kluczową placówką badawczą, skoncentrowaną na rozwijaniu innowacyjnych terapii.

Rektor PUM, prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, podkreślił znaczenie tej inwestycji, szczególnie dla pacjentów onkologicznych, którzy wyczerpali już możliwości standardowych terapii. Dzięki zaawansowanym badaniom klinicznym, prowadzonym w nowym kompleksie, pacjenci będą mogli skorzystać z nowatorskich terapii, które mogą nie tylko wydłużyć ich życie, ale w niektórych przypadkach prowadzić do pełnego wyleczenia.

Profesor Machaliński zwrócił również uwagę na rosnącą rolę badań naukowych na PUM, które w rankingu "Perspektyw" uzyskały najwyższe oceny w kraju. Wyniki tych badań będą bezpośrednio przekładać się na leczenie pacjentów w najtrudniejszych przypadkach zdrowotnych. Dzięki nowoczesnym badaniom klinicznym realna staje się szansa na wydłużenie życia lub całkowite wyleczenie tych, dla których tradycyjne metody leczenia są już nieskuteczne. Od momentu utworzenia Centrum Wsparcia Badań Klinicznych liczba prowadzonych badań klinicznych wzrosła z 24 do ponad 60, co stanowi jedynie początek dalszego rozwoju.

Senator prof. Tomasz Grodzki, uczestniczący w ceremonii, podkreślił, że Centrum Medycyny Translacyjnej stanie się miejscem, w którym życie będzie wygrywać z chorobą. Dodał, że jego działalność będzie miała kluczowe znaczenie nie tylko dla obecnego pokolenia, ale również dla przyszłych generacji.

Budowa kompleksu, realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj,” prowadzona jest przez konsorcjum firm, z Korporacją Budowlaną DORACO jako liderem oraz firmą PORR jako partnerem. Nowoczesny obiekt powstaje naprzeciwko Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego PUM nr 1 przy ulicy Unii Lubelskiej, a jego otwarcie planowane jest na 2026 rok.

Podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego umieszczono także kapsułę czasu, zawierającą m.in. artykuły prasowe dokumentujące etapy realizacji tej istotnej inwestycji.

Dofinansowano ze środków budżetu Państwa