Nowy kierunek na Wydziale Nauk o Zdrowiu - Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze Offshore

12.08.2024 Wydarzenia

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, realizując potrzeby szkoleniowe regionu w zakresie przygotowania kadr umożliwiających realizację strategii i transformację energetyczną Polski wprowadza do oferty drugi kierunek studiów związany z branżą offshore.
Studia podyplomowe „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze Offshore” będą realizowane we współpracy z międzynarodowymi liderami branży – Dräger, FairWind oraz Ørsted.

W związku z powyższym, 9 sierpnia br. w Centrum Symulacji Medycznej PUM odbyła się konferencja prasowa, podczas której na pytania przedstawcieli mediów odpowiadali:

- prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, PUM
- Michał Motyka, Head of Safety Division, Dräger
- Joanna Wis-Bielewicz, Head of Market Development, Ørsted
- Kamil Kielek, Global Director of Training at EWA, grupa FairWind

Program studiów został opracowany we współpracy z globalnymi liderami branży – Dräger, FairWind oraz Ørsted. Wprowadzenie nowego kierunku studiów ma na celu podniesienie standardów edukacji w zakresie BHP oraz przygotowanie wykwalifikowanej kadry dla polskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Studia obejmują szeroki zakres zagadnień, od międzynarodowego i polskiego prawa pracy, przez analiz ryzyka, prace w przestrzeniach zamkniętych i na wysokości, po zarządzanie bezpieczeństwem na projektach offshore. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych wykładowców oraz praktyków branży, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu firmy Dräger, a także w akredytowanym ośrodku European Wind Academy w Szczecinie. Studenci będą mieli także możliwość ukończenia międzynarodowych kursów, takich jak NEBOSH HSE Award in Managing Risks and Risk Assessment, ERC BLS/AED, oraz Stop the Bleed.

Uczestnicy studiów będą mieli okazję bezpośredniej współpracy z osobami realizującymi projekty na morskich farmach wiatrowych. Dzięki wsparciu Dräger, FairWind i Ørsted, studenci będą mogli zdobywać cenne doświadczenie, które zwiększy ich atrakcyjność na rynku pracy oraz przygotuje do pracy w wymagających warunkach offshore i nie tylko. Absolwenci kierunku będą mogli także podjąć pracę jako Starsi Inspektorzy BHP także w innych gałęziach przemysłu, na budowach, w zakładowych służbach BHP, czy jednostkach budżetowych.

„To już kolejny kierunek studiów PUM realizowany w celu przygotowania kadr dla sektora offshore. Wsparcie czołowych światowych firm z branży energetyki odnawialnej jest dowodem na to jak potrzebne są te inicjatywy. Nowy kierunek studiów przyczyni się do umiędzynarodowienia kształcenia w dziedzinie BHP w Polsce. Absolwenci będą przygotowani na wyzwania związane z zarządzaniem bezpieczeństwem w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Moim zdaniem jest to bardzo dobry kierunek rozwoju, umożliwiający podjęcie ciekawej i dobrze płatnej pracy.” – powiedział kpt. ż. w. Kamil Kielek.

Uczelnia planuje rozpoczęcie naboru na „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze Offshore” po wakacjach. Studia przeznaczone dla absolwentów dowolnego kierunku studiów będą trwać dwa semestry i obejmą 218 godzin zajęć, z czego 154 godziny to wykłady, 10 godzin to seminaria, a 54 godziny przeznaczone są na ćwiczenia praktyczne. Program skończy się egzaminem teoretycznym i pozwali uzyskać uprawnienia starszego inspektora BHP zgodnie z polskimi przepisami prawa. Zaplanowano 30 miejsc dla studentów.

Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie internetowej uczelni pod adresem www.pum.edu.pl.


Kontakt:

Kierownik planowanych studiów podyplomowych, Kamil Kielek

Telefon: +48 695 116 165

 

 



footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886