Prof. dr hab. n. med. Leszek Domański wybrany na prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

11.12.2023 Wydarzenia

Prof. dr hab. n. med. Leszek Domański, prorektor ds. klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wybrany na prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Profesor Leszek Domański został wybrany na prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego podczas XVI Kongresu PTT, który odbył się w Gdańsku. Jak podkreśla Prof. Domański, to dla niego honor pełnić tę funkcję. Historycznie piastowali ją m.in. prof. Mieczysław Lao – pierwszy prezes i inicjator Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, prof. Janusz Wałaszewski, prof. Marian Zembala, prof. Jacek Szmidt i prof. Zbigniew Religa. Szczecin w dziedzinie transplantologii od wielu lat ma silną pozycję na mapie ośrodków  zajmujących się przeszczepieniami. Pierwsza próba jednoczesnego przeszczepienia nerki i trzustki i kolejno w tym samym roku wątroby odbyła się w 1987 roku w Klinice w Szczecinie. Tego prekursorskiego wówczas na skalę Europy zadania podjął się prof. Stanisław Zieliński z II Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. Prof. Leszek Domański jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej oraz medycyny sportowej. Współkieruje również Kliniką Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Serdecznie gratulujemy!