V Ogólnopolskie Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej w Luboradzy - przełomowe innowacje i ekspercka wymiana wiedzy!

28.05.2024 Wydarzenia

W dniach 20.05.2024 - 22.05.2024 w Luboradzy odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej zorganizowana przez Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Polską Grupą Roboczą ISFG oraz Sekcją Genetyki Sądowej Polskiego Towarzystwa Genetycznego.

Na spotkaniu gościli eksperci z całej Polski, w tym genetycy, entomolodzy, kryminalistycy, technicy policyjni oraz przedstawiciele przemysłu laboratoryjnego. Zwieńczeniem konferencji było spotkanie z przedstawicielami SmiLe Venture Hub ze Szwecji, którzy specjalizują się w komercjalizacji wiedzy w obszarze biotechnologii. W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 osób, w tym przedstawiciele sponsorów tegorocznej edycji sympozjum.

Podczas spotkań w ramach sympozjum, specjaliści wymienili się wiedzą z zakresu analiz miejsc zbrodni, alternatywnych źródeł DNA, analizy cech fenotypowych zarówno ludzi jak i zwierząt. Omówiono wiele aspektów analiz mitochondrialnego DNA, kwestie ustalania ojcostw w sprawach medyczno-sądowych oraz poruszono kwestię entomologii sądowej i tego, w jaki sposób usprawnić analizę miejsc zdarzenia.

Tegoroczne spotkanie miało charakter szkoleniowy. W trakcie sympozjum uczestnicy wzięli także udział w warsztatach dotyczących analizy sekwencji mitochondrialnego DNA, biobankowania próbek biologicznych, obsługi skanerów 3D w celach aproksymacji wyglądu przyżyciowego oraz analiz mikrobiomów.