Rumunia, Uniwersytety w Cluj Napoca - wyjazd pracowników

Relacja z wyjazdu w ramach Programu Erasmus+

Uniwersytet Medycyny i Farmacji „Iuliu Hatieganu” Cluj Napoca

We wrześniu ubiegłego roku odwiedziliśmy Uniwersytet Medycyny i Farmacji „Iuliu Haţieganu” w Kluż-Napoka w Rumunii, najstarszy uniwersytet medyczny w Transylwanii.

To był wspaniały tydzień obfitujący w wydarzenia związane zarówno z nauczaniem studentów stomatologii jak i pracą naukową. Już organizując wyjazd czuliśmy wsparcie, opiekę i ogromne zaangażowanie pracowników biura Erasmus Uniwersytetu w Cluj Napoca. Naszą przewodniczkę była Joana Maria Bunea, to za jej namową wybraliśmy cudowny  kameralnym hotelik położony w pobliżu uniwersytetu.

Bardzo intensywny program wyjazdu rozpoczęło spotkanie z dziekanem Wydziału Medycyny Dentystycznej prof. Cristianem Dinu i prodziekanami  prof. Ondine Lucaciu i prof. Mariusem Manole.

Wydział Medycyny Dentystycznej ma największą tradycję spośród wszystkich 13 wydziałów uniwersytetu, gdyż był pierwszym wydziałem kształcenia który powstał w kraju. Podczas pobytu mieliśmy okazję odwiedzić i zapoznać się osiągnięciami  dydaktycznymi i naukowymi czterech jego oddziałów. We wszystkich zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez kierowników i pracowników. Mieliśmy przyjemność odwiedzić Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Radiologii, Oddział Stomatologii Zachowawczej oraz Oddział Rehabilitacji Jamy Ustnej.

Wspólne spotkania pozwoliły na wymianę doświadczeń i porównanie sposobów nauczania studentów stomatologii w Uniwersytecie Iuliu Haţieganu i w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Długie rozmowy i dyskusje pozwoliły na zapoznanie się z projektami naukowymi realizowanymi przez naszych rozmówców oraz przedstawienie naszych zainteresowań i działalności naukowej. Mieliśmy ponadto możliwość uczestniczenia w organizowanych w tym czasie egzaminach praktycznych dla studentów stomatologii. Wisienką na torcie okazał się pobyt w centrum naukowym MedFuture.

W trzypiętrowym budynku mieszczą się oddziały Biobazy i chirurgii doświadczalnej, Bionanoskopii, Proteomiki i metabolomiki oraz Badań klinicznych i terapii komórkowych, w których realizowane są innowacyjne badania w zakresie nowoczesnej medycyny, co nie przeszkodziło nam w nawiązaniu współpracy i wspólnych planach naukowych w zakresie stomatologii.

Pomimo bardzo intensywnego programu przygotowanego przez goszczący nas uniwersytet mieliśmy okazje zwiedzić  ciekawe miejsca. Kluż-Napoka to stolica Transylwanii, jedno z najbogatszych miast w Rumuni a także jeden z największych ośrodków akademickich. Mnóstwo w nim pięknych zabytków i pomników przyrody a także  restauracji i klubów wartych odwiedzenia. Oświetlone nocą budynki i ulice zapewniają niepowtarzalną atmosferę.

Wyjazd w ramach programu Erasmus okazał się być miłym i bardzo cennym doświadczeniem Było naprawdę rewelacyjnie!

Agnieszka Droździk

Irena Baranowska-Bosiacka